top of page

Horní linie koně

Aktualizováno: 18. 2. 2023

Varování: dlouhé čtení. Ale stojí za to. 😊 Ve článku si popíšeme, co je horní linie a jak by měla vypadat, proč a jakým způsobem ji chceme budovat.
Horní linie(anglicky topline) je v jezdectví a tréninku koní často skloňovaný termín. Jak to s termíny ale často bývá, to, že jich užíváme, nemusí vždy znamenat, že přesně víme, co se pod nimi skutečně skrývá. Nevím, jak jste na tom vy, ale můj mozek zásadně nefunguje, pokud se jedná o abstraktní pojmy - jsem typ člověka, co musí vidět konkrétní příklad, a až potom jsem schopná danou problematiku pochopit. Proto, pokud jste jako já, prvně bych chtěla vysvětlit, co vlastně ta horní linie vůbec je.😊 Snad se slečny fotografky nebudou zlobit za to, že jsem jim zprznila jinak dokonalá díla a na pár fotek jsem horní linii vyznačila. 😇


Ve zkratce: horní linie je jednou z nejdůležitějších skupin svalů, která obklopuje páteř, podpírá jezdce a sedlo a umožňuje správný a plynulý pohyb koně. Jedná se o linii od lebky, přes krk, kohoutek, hřbet až po pánev. Z celé té skupiny nás nejvíce zajímají svaly: trapézový, široký zádový a dlouhý zádový, které se nacházejí na obou stranách těla, jsou vzájemně propojené a jednou z jejich funkcí je podpora a stabilizace páteře.

Proč chceme horní linii budovat? Protože slabá horní linie může vést k:

🔶bolesti zad a sakroiliakální oblasti (SI)

🔶špatné rovnováze a nesprávnému našlapování končetinami

🔶slabým zadním i předním končetinám

🔶snížené schopnosti vyklenout se a natáhnout se dopředu dolů

🔶vzniku kissing spines


Co se týče mladých koní, považuji za naprosto zásadní, aby jezdce přijímali až poté, co mají alespoň trochu posílenou horní linii.🙏😬A pro všechny majitele mlaďochů - nebojte, jde to i ze země.💪Vlevo rok 2020, vpravo rok 2022.

Při tréninku Čestra NIKDY nebyly použity vyvazovací / pomocné otěže. Rovnováhu si hledá sám.


Správným lonžování a cvičeními si můžete koně pod sedlo připravit ze země.Jak by měla taková horní linie vypadat, aby tvořila dobrý základ pro nesení jezdce a spokojeného koně?

Svaly na krku a zádech by měly být rovnoměrně posílené. Krk by měl plynule přecházet v kohoutek - před kohoutkem (a ani za ním) by se neměl nacházet ďolíček (axthieb). Zároveň by svaly po stranách koně neměly být atrofované (atrofie = úbytek svalové hmoty), neměly by se tvořit svalové propadliny. Záda by měla být nasvalená rovnoměrně = páteř je po celé délce od kohoutku až po záď obklopena svalstvem, opět bez propadlin (viz další fotky), a ideálně na obou stranách stejnou mírou - proto je dobré s mladým koněm pracovat na rovné linii, spíše než na kruhu. Má to dva hlavní důvody: 1. kvůli přirozené křivosti na kruhu nikdy neposílíte obě strany stejnou měrou a 2. pro vyvíjející se klouby mladého koně je to vždy zbytečná zátěž.


Pro ilustrační fotky jsem se snažila vybrat takové, kde má alespoň podobné pozice, ale bohužel to bylo docela těžké.Tady je vidět Čestr v červnu 2020. Horní linie byla velice slabá a v té době bych si na něj nikdy nesedla, protože bych na něj byla těžká (i když vážím 50kg) a seděla bych přímo na páteři. Na fotce je zaznačený axthieb, neboli ďolíček před i za kohoutkem a svalové propadliny.Na této fotce je Čestr v srpnu 2020. Není zde patrný žádný pokrok, ale chtěla jsem ukázat, jaká byla skutečnost na více než jedné fotce (a od jiného fotografa). Zaznačené jsou stejné nedostatky v horní linii.

Tady už máme léto 2021. Je vidět, že Čestrovo osvalení se zlepšilo (stále nebylo ideální a chtělo to více) - propadliny nejsou tolik výrazné, krk i záda jsou docela hezky vyplněná. Přechod mezi kohoutkem a krkem / zády je plynulejší.


Po zimě o moc větší pokrok neproběhl, neboť nás zlobily kolena a tvrdý terén. Na jaře 2022 jsme nicméně navázali tam, kde jsme na podzim skončili. 😊


Pozor, mnoho lidí řeší horní linii tak, že prostě přidá krmení. 🤷‍♀️ A i když se koník potom jaksi vytvaruje a vyplní, není to tak často díky růstu svalů, jakožto spíše důsledkem hromadění tuku. O tom o hned níže. 😎Důležitá je rovnováha

Často píši (nebo mluvím) o rovnováze ⚖️ - většinou však v kontextu pohybové rovnováhy, neboli jak se Čestr nese na lonži, jestli nepadá na předek, nepadá po pleci apod. Dnes to bude trošku o něčem jiném (ale stejně propojeném!) - rovnováha výživová, gastrointestinální a zátěžová. Ve zkratce: pokud kůň má problém s budováním / udržením horní linie, může to být následkem nedostatku v těchto tří bodech:


  • nedostatečná výživa (nestačí však jen přidat jádro, je třeba mít vyvážené vitamíny, minerály, přísun bílkovin ve správném poměru apod. - zde přichází na řadu vzdělaný výživář)

  • nesprávná funkce zažívacího systému (pokud se živiny nevstřebají, nemůže logicky docházet k budování svalstva) - tedy v době, kdy měl Čestr dlouhodobě průjem, nedalo se o nějaké horní linii vůbec diskutovat.

  • nedostatek správného pohybu nebo naopak příliš mnoho nesprávného pohybu, který posiluje ty části těla, které nechceme (koně s jelenem jsou zářný příklad, kdy se posiluje spodní linie a spodní část krku a naopak zaostává horní linie), přepracování a nedostatek času k regeneraci apod. O tréninku skvěle mluvila Kristina Koudelová v summitu pořádaném @konecesky.👌


Ve spoustě případech je třeba adresovat všechny výše zmíněné body. Na nedostatky ve výživě vás často upozorní kvalita kopyt, na nedostatečnou funkci střev zas konečníková voda. Majitel koně musí být pozorný ke všemu, co se s jeho parťákem děje. U koní totiž, více než u jiných tvorů, je neustále třeba usilovat o dosažení rovnováhy.🙏

Budování horní linie je dle Dr. Sue Dyson záležitost až na 2 roky, nenechte se demotivovat tím, že neuvidíte výsledky hned. A prosím, nehledejte zkratky (například užíváním vyvazováků), jak toho dosáhnout dříve, protože to se často nevyplácí a akorát budete hromadit kompenzace jinde v těle. Budování čehokoliv, aby to bylo kvalitní a stálo na pevných základech, zabere čas.💪 To je něco, co si v dnešní době často neuvědomujeme...Pokud bych toto povídání o horní linii měla shrnout, dalo by se říci, že vše je o rovnováze: rovnováha tělesná s vyváženým tréninkem zaměřeným (jak jinak) na rovnováhu přirozenou; rovnováha výživová se správným poměrem bílkovin a dalších látek, včetně minerálů a vitamínů; a rovnováha zažívacího traktu. Na všechny tyto rovnováhy se podíváme v následujících řádcích. 🙏Rovnováha ve výživě


Prosím mějte na paměti, že výživa koně je složitá záležitost (u hříbat stejně jako u dospělých jedinců) a futrování koně velkým množstvím krmiva a doplňků naslepo se v zásadě nevyplácí a může se stát, že jsou to prakticky vyhozené peníze. Pokud si myslíte, že váš kůň má v pořádku zažívání a dopřáváte mu vhodný pohyb a cvičení a stejně horní linie ne a ne se lepšit, vřele doporučuji kontaktování profesionálního výživáře, který by se podíval na krmnou dávku, zhodnotil ji a případně poupravil. Z osobní zkušenosti mohu doporučit Ing. Moniku Mechovou, která má v péči několik koní, co znám, a nám pomohla při Čestrově chronickém průjmu.🙏 Nicméně pokud ani to nepomůže, je dobré začít hledat příčinu někde jinde - například i v nepadnoucí výbavě.


Co se týče role výživy při budovní horní linie, mnoho majitelů má pocit, že tím, že přidá krmení, se jejich problém vyřeší. Je pravda, že se koně často jaksi zakulatí a vyplní se ďolíky či prohlubně v linii zad, nicméně není to kvůli růstu svalstva, jakožto spíše růstu špíčků.

Jak mluvila Venya @s_konmi_pozitivne v summitu @konecesky - obezita u koní je v dnešní době stejně, ne-li více, ožehavé téma a představuje stejné riziko jako podvýživa.


Pokud budujeme horní linii, je třeba dodat dostatek kvalitního proteinu, aby měly svaly z čeho růst. Zatímco se doporučuje přístup k senu non-stop (ad libitum), aby žaludky koní nezůstávaly prázdné a nepodporoval se tak vznik žaludečních vředů, je dobré si uvědomit, že klasické luční seno obsahuje tak 10-15 % proteinu, což pro růst svalů ne vždy stačí. Samozřejmě se liší seno od sena, od doby sklizně, liší se kůň od koně a tak dále.


Osobně nejsem výživářka a v tomto tématu se tolik nevyznám, ale jedno vím jistě: bez vyvážené krmné dávky se výsledky v horní linii nedostaví. Proto velice apeluji na to, abyste si krmnou dávku nechali sestavit profesionálem a nevyhazovali jste peníze za doplňky, které nemusí fungovat.🙃🙏


Rovnováha gastrointestinálníK rozhození zažívacího procesu může dojít z různých příčin: nevhodným složením stravy, stresem a dokonce i užíváním některých léků, které se koním běžně podávají. Dá rozum, že rozhozené zažívání je něco, čeho se chceme vyvarovat, protože právě to stojí za velkým množstvím problémů, které naše koně trápí. Je také důležité si uvědomit, že v trávicím traktu všech živočichů se nachází obrovský vesmír bakterií a dalších organismů, označovaný jako střevní mikroflóra. Mikroflóra napomáhá správnému trávení potravy a vstřebávání živin a jak už jistě tušíte - bez vstřebání živin nemůže dojít k budování svalů a posilování horní linie ani jiných partií. Proto, především po užívání antibiotik, podporujeme obnovu mikroflóry probiotiky.


Jak ale poznat, že je u našeho koně v tomto směru něco špatně? Nápovědou mohou být tyto body:

🔸 kůň vykazuje známky výskytu žaludečních vředů

🔸 kůň klká nebo má jiné zlozvyky způsobené stresem

🔸 vyskytují se kolikové stavy

🔸 objevuje se řídká stolice, konečníková voda nebo průjem

🔸 kůň působí nadmutě, hodně prdí

🔸 nekvalitní srst a kopyta


Správné fungování zažívacího systému samozřejmě podporuje nejen vyvážená výživa, ale také prostředí, ve kterém kůň žije, také psychika (však si to určitě dokážete představit, pokud jste se někdy vzbudili ráno před zkouškou a větší dobu, než na cestě do školy, jste kvůli stresu strávili na záchodě 🤔).Rovnováha zátěžováCo tedy dělat, aby se horní linie vašeho koně rozvíjela? Existují poměrně jednoduchá cvičení, která se dají dělat i ze země a tím pádem věřte, že i mladý (v té době neobsedlý) kůň (například Čestr) se dá připravit tak, aby zvládl nést jezdce ještě před tím, než ho poprvé přijme. Tato cvičení nestimulují jen oblast zad, ale také celé core (tělesné jádro), které rovněž zahrnuje břišní svaly. Cvičení se doporučují dělat 3-4 týdně s tím, že intenzitu zvyšujeme dle schopností koně. Nezapomeňte také dopřát dost času na regeneraci.🍏 Práce na rovných linií


Lonžování na čtverci, přechody - horní linii chceme budovat rovnoměrně, a proto je vhodná práce na čtverci, neboť na kruhu nikdy nezatěžujeme obě strany úplně přesně stejně.


Výhoda práce na čtverci je ta, že kůň jde rovně dopředu a má možnost lépe pracovat s rovnováhou. Proto je práce na čtverci vhodná pro mladé koně, kteří se učí chodit v rovnováze, nebo pro koně, kteří se na kruhu neunesou. Rozmístěte si na jízdárně 4 kužely (nebo kyblíky), z nichž každý bude symbolizovat roh čtverce. Navádějte koně tak, aby šel po rovné lince, dělejte přechody mezi krokem - klusem, měňte tempo, zaměřte se na korektní práci dopředu dolů, dbejte na to, aby se kůň došlapoval. Zaměřte se na hledání rovnováhy a budujte správné svaly. Časem můžete přidat krokové / klusové kavalety.Čestr na čtverci v klusu v rovnováze. Jako vodítko rovné linie nám slouží stěna jízdárny. Jedno z provedení cvičení může být: navést na linii, přechod do klusu - přechod do kroku - přechod do klusu - zastavení - krok. Rohy je zprvu dobré chodit v kroku a dbát na správné ohnutí a rovnováhu.🍎 Práce na kavaletách a na vyvýšených kavaletách


Internet je plný různých sestav, kterými se dá inspirovat - kavalety jsou velmi náročné, takže je třeba opravdu odhadnout schopnosti koně a dát mu dostatečný čas na odpočinek a regeneraci.


Kavaletová práce se snadno přešvihne - dáte koni příliš velkou zátěž a on pak nemá čas na regeneraci. Kavalet by mělo být tak akorát - pamatujte, že méně je někdy více. Je lepší zátěž postupně a systematicky zvyšovat, spíše než jednou za čas naložit nálož.


Kavalety se dají dělat ve všech chodech, nicméně ze začátku je lepší je chodit v kroku - kůň se s kavaletami seznámí, odhadne vzdálenost, zjistí, co po něm člověk chce. Na fotce Čestr jde přes extreme trailovou překážku zvanou "žebřík" a nad každým krokem přemýšlí a kouká se pod nohy. Žebřík jde samozřejmě nahradit sestavením kavalet / klacků / klád.Kavalety (v tomto případě žebřík) se dají i couvat. Toto cvičení rozvíjí nejen horní linii, ale také propriorecepci a rovnováhu. Kůň musí opravdu dávat pozor a přemýšlet nad každým svým krokem.Kavalety v klusu se dá sestavit na různé vzdálenosti a hrát si tak s rámcem koně. Na první fotce je Čestr ve větším prodloužení, než na fotce druhé.Kavalety obecně jsou pro koně dost náročné. Vyvýšené kavalety jsou náročné ještě o to poznání více, a proto je velice důležité, aby se toto cvičení dělalo s mírou, ve správné intenzitě a koni byl dopřán dostatečný čas na regeneraci.🍏 Kopečky


Couvání do kopce, krok do kopce.


Všimli jste si někdy toho, že kůň radši kopeček vykluše, než aby ho šel v kroku? Je to tím, že je pro ně krok náročnější, než klus. Proto, chceme-li kopečky opravdu využít na maximum, je lepší je ťapat v kroku (ale v tempu!).


Zároveň se pro posílení horní linie a zadních nohou doporučuje kopečku couvat - samozřejmě jako vždy začínáme na jednodušším - mírnější svah a menší intenzita. Zároveň nezapomínejte dbát na to, aby kůň zapojoval správné svaly (o couvání a jak ho provádět správně, aby se dostavily kýžené benefity, se můžete dočíst v jiném článku).

Tohle už je poměrně prudký svah, ale Čestr už je v couvání mistr a na fotce je vidět zapojení zádových svalů i zadních nohou. Vždy začínejte s mírnějším kopečkem!Možností je opravdu nespočet a je jen na vás, co vymyslíte. Na obrázcích je Čestr couvající terénními nerovnostmi.


Říkáte si, že všechno tohle děláte, ale horní linie se nechce lepšit?

Zkuste se vrátit o krok zpět - má kůň dostatečnou výživu? Nechybí mu minerály? Dáváte mu dostatek času na regeneraci? Nemá problémy se zažíváním? Máte padnoucí výbavu (sedlo, které nepadne, znemožňuje vývoj horní linie), není kůň někde zablokovaný? A co kopyta, jsou v pořádku a funkční? Koňské tělo je jeden obrovský, propojený systém a pokud si nevíte rady v jednom odvětví, nebojte se obrátit na odborníka. Navíc mějte na paměti, že budování horní linie zabere hodně času, ale není to nadlidský úkol. Pro ty z vás, kteří si, jako já, připravujete jezdeckého koně od hříběte, vězte, že to jde i ze země ještě před tím, než na koně sednete.🙏 Chce to jen systematický trénink a čas.


Fotografie v tomto článku


Na téma rovnováhy doporučuji 2. Online Summit @konecesky - www.konecesky.cz/online-summit

bottom of page