top of page

⭐ČESTR A FAZOLOVÝ LUSK

Aktualizováno: 21. 4. 2022

Když jsem se k hygieně intimních partií valacha (hřebce) vyjadřovala prvně, padaly slova ve spojení s "tabu", "fuj" a věty "na to nikdy nesáhnu". Proč je dobré někdy jít za hranice komfortní zóny se dozvíte v tomto článku.


Pohádka Jack a fazolový stonek“ dlouhou dobu obsazovala přední příčku mých oblíbených pohádek. Tentokrát se ale nebudeme bavit o ní, ani o zlatých vejcích (dvojsmysl nezamýšlen), řeč přijde na trošku jiné fazole - na ty, které mají valaši. 😳


Konkrétně myslím sheath beans. Český název jsem nenašla, takže tomu budu říkat fazolky (někteří je prý znáte pod pojmem kamínky). Jedná se o usazeniny smegmatu, takže tušíte správně - letem světem, probereme v rychlosti hygienu intimních partií valachů a hřebců.


Velký lékařský slovník definuje smegma jako: produkt žlázek předkožky vytvářející spolu s odloupanými buňkami bělavou hmotu hromadící se pod předkožkou - takže prostě maz ze žláz spolu se špínou a odumřelou kůží. Už začínám chápat, kde se bere to fuj“, ale to bych nebyla já, kdybych se nechala tak lehce odradit.


Pokud máte valacha nebo hřebce, jistě mu jeho nádobíčko sem tam omyjete. Není na tom nic nezvyklého, patří to k základní péči o koně.🙂🙏Při mytí se často potýkáme se špínou, odumřelou kůží, muchničkami a poté, co máme hotovo, cítíme se, že jsme koni udělali obrovskou službu a že nás musí milovat a na kopytech nosit (což může být stejně rozporuplné, jak to zní, protože někteří valaši tuto službu nedocení, dokud není hotovo a jim se neuleví, do té doby ta kopyta klidně lítat mohou) - ale nenechte se odradit, protože alespoň malá pomoc je taky pomoc! Jen málokdo ví, že pouhé omytí někdy nestačí.👇Čestrova „fazolka“, když jsem ho kontrolovala poprvé v 4,5 letech.

„Fazolka“, kterou ulovila Barbora Vopálenská při rutinním ošetření pacienta. Bára přítomnost fazolek kontroluje na každé návštěvě a má za sebou už velké množství obdivuhodných nálezů.Kde fazolky hledat?

Sama jsem dlouho nebyla schopná fazolku lokalizovat. Psala jsem Báře neustálé dotazy, než mi konečně podala blbuvzdorný návod: vedle močové trubice se nachází uretrální fosa, což je (velice zjednodušeně) taková kapsa, která močovou trubici obklopuje. Ačkoliv fosa hraje při čůrání důležitou roli (kterou rozebírat nebudeme), má taky takovou nepříjemnou vlastnost - bohužel se v ní smegma a špína hromadí a někdy to zajde tak daleko, že se vytvoří právě ona „fazolka“. Fazolka tvrdne, dochází k osídlení bakteriemi a může se nahromadit do takové míry, že koni znemožní se bez bolesti vyčůrat. V nejhorších případech může způsobit záněty a citliví jedinci kvůli ní mohou ze dne na den přestat snášet jezdce. Do toho všeho je karcinogenní.🙅‍♀️Obrázek z internetu s popiskem, kde se uretrální fosa nachází, a kde tedy fazoli hledat (na obrázku je fazole hnědožluté barvy - hnědá značí již zatvrdlé smegma).


Protože mi mnoho z vás stále psalo, že to místo nemůžete najít, rozhodla jsem se, že se pokusím vám to ukázat. Na vhodnou příležitost jsem čekala dlouhou dobu, ale nakonec přišla a Česťa mě nechal ho zkontrolovat - naposledy mě tam pustil tak před rokem. Využila jsem příležitosti, kdy si užíval drbkání na břiše a popadla jsem telefon. Na rukavice nezbyl čas, ale hned jsem si běžela umýt ruce. 😏


Uretrální fosa je kapsa, která se nachází ve špičce a pro její odhalení musíte kůži tak trochu „obrátit“ naruby. Právě v této kapse vznikají největší fazolky. Co se týče okolí močové trubice, tak tam fazolky mohou vznikat také, ale toto místo je jednodušší pro vyčištění a mnoho koní to zvládá samo, takže tam tak často nevznikají.


Obrázek níže je stažený z internetu, ale je na něm krásně vidět, jak schovaná fazole může být.

Co si z toho odnést?

❗️ Omytí je základní hygiena, ale nestačí to.

❗️ Jednou za půl roku je vhodné přítomnost fazolek kontrolovat.

❗️ Fazolky nejsou na povrchu, ale v kapse obklopující moč. trubici.

❗️ Čištění ideálně provádějte v rukavicích, případně si nezapomeňte pořádně umýt ruce.

❗️ Koně na čištění a pohyb v okolí intimních partií navykněte.

❗️ Pozor na kopání!

❗️ Pokud si nevíte rady, požádejte o kontrolu svého veterináře.A věděli jste, že fazolky přeci jen nejsou jen u kluků? Tvořit se mohou i u kobyl. 😱
Na video se můžete podívat na FB stránce Equine Hygiene UK“.Foto Čestra ve vodě Foto Aneta Zábranská


2 comentários


naty.vodraskova
21 de ago. de 2023

Zdravím, mohu se zeptat, jak se čistí intimní hygiena u kobyl aby též nevznikly "fazolky"

Děkuji moc

Curtir
kristynaoweisova
21 de ago. de 2023
Respondendo a

Dobrý den, nejsem si jistá, že tomu lze zcela předejít, přílišná hygiena totiž může být také na škodu. Spíše bych volila jednou za čas kontrolu, aby se fazolka nedostala do velkých, nepříjemných rozměrů. 😊

Curtir
bottom of page