top of page

PŘETRPĚT ZNAMENÁ PŘEŽÍT

Aktualizováno: 10. 1. 2022

Takový trochu afektovaný výkřik do tmy...Ten den jsem ráno běžela na matriku, takže jsem do práce přišla až v 9 hodin, což je asi o 2,5 hodiny později, než normálně. To samozřejmě zapříčinilo, že jsem pracovala déle - však to dá rozum. Tím pádem jsem vynechala návštěvu statku a zabývala se jinými věcmi - projekty, korektura článku od @konecesky do @kone_a_lide a samozřejmě svatební přípravy. Sem tam si ale brouzdám po Facebooku a co nevidím - video 5letého koně vyvázaného na lonži - propadlá záda, nedošlapující se, křečovitě zatnuté všechny svaly v těle. Bolest, kterou ten kůň zažíval, byla patrná na první pohled. Nebo ne? Bohužel kůň nekřičí, nepláče, je to zvíře útěkové a stejně jako před predátorem utíká před bolestí. Řekne nám, že ho něco bolí, až když je pozdě. Proč? Protože slabý jedinec nemá v přírodě místo. Přetrpět znamená přežít.


Video mělo přes 200 komentářů - naštěstí už byly vypnuté. Trochu se mi ulevilo, když jsem je četla, protože hodně z nich dění na videu odsuzovalo. 🙏Ne však majitelka, která na svém počínání neviděla nic špatného.


Samozřejmě, že žádný učený z nebe nespadl. Samozřejmě, že lidé komunikaci s koňmi přirozeně neovládají. Vše je třeba se naučit.

Pustili jsme se do mezidruhové komunikace, ale čekáme, že ten druhý druh, který o tu komunikaci v prvé řadě ani nestál, se naučí komunikovat jako první? Že se přizpůsobí? No není to na hlavu?🤦‍♀️


Ani nevíte, jak to ve mě při psaní tohoto postu vřelo. Chtělo se mi brečet a chtělo se mi řvát. Vždyť to není složité, stačí jen mít otevřené oči i mysl!


S @konecesky a dalšími účty se snažíme zprostředkovávat informace zdarma, co to jen jde! Překládáme videa, články, pořádáme kurzy, semináře a přesto se stává, že máme problém naplnit kapacity. Přitom jsou to tak důležité informace, které přinášíme na zlatém podnose... Často mám pocit, že to je jako mluvit do dubu. Marná snaha. A potom mi chodí tolik dotazů na to, jak si vybudovat vztah s koněm, jak naučit koně chodit správně, jak budovat horní linii, jak udělat to, nebo ono. (Nechápejte mě zle - dotazy mi nevadí a moc ráda pomůžu, když znám řešení.❤)


Ale víte vy co?Já nic z toho ještě před 4 roky taky nevěděla. Zjistila jsem to až během těch 4 let a jen díky vlastní snaze se vzdělávat. Četla jsem, hledala jsem zdroje a nechala jsem si poradit. Opravdu to není těžké.


Ten vztah, co s Čestrem máme, máme i díky tomu, že jsem ho nikdy nenutila jít proti jeho fyzické přirozenosti. Nikdy nebyl vyvázaný, s nerovnováhou se musel popasovat sám a jak si na to pomalu začal přicházet, začal se cítit víc sebejistě.

Ani nevíte, jak moc pocit nerovnováhy koně deptá a psychicky ho rozežírá - proč? Jak psala Kristina Koudelová Ztráta rovnováhy a neschopnost dobře koordinovat svoje tělo u nich [koní] vyvolává stres a nejistotu.

Odůvodnění, proč tomu tak je, se dá najít v koňské minulosti. Jednoduše řečeno (což jsem se také dozvěděla na semináři, který v minulosti pořádali @konecesky , takže si to tady necucám z prstu) - jednoduše řečeno kůň, který se neumí pohybovat, a kterého něco bolí (ať už následkem špatných pohybových vzorců nebo důsledkem zranění), je snadná kořist a moc dobře to ví (reálně si to samozřejmě neuvědomuje, ale cítí to). Navzdory domestikaci jsou koně pořád kořist, to z jejich kořenů nevymlátíme, a proto se jako kořist budou chovat.Tím pádem nerovnováha není jen tělesná, ale také mentální a duševní a pro nás, jako trenéry, by mezi první priority mělo patřit naučit koně pohybu v rovnováze.

Věřte mi, že tím vyřešíte spoustu problémů, které váš kůň může mít, neboť rovnovážný pohyb podporuje posilování správných partií, které jsou pro jezdeckého koně důležité. Zároveň mu dodá pocit jistoty, klidu a pohody. Dodá mu pocit síly, pocit, že nebude kořist, a bude moci na chvíli vydechnout, nebude muset být tolik ve střehu. Rovnovážný pohyb zároveň pomáhá s vyklenutím hřbetu a zamezuje vzniku problémům se zády. Podporuje korektní funkci správných svalů. Je to jednoduše základ, který by měl mít každý kůň už před tím, než začne fungovat jako jezdecký.

Kommentare


bottom of page