top of page

To máte ale hezké copánky. A mohla bych je vidět?

Aktualizováno: 18. 2. 2023

Pravděpodobně si říkáte, co to zase plácám. Nebudu dlouho napínat, dnes bych raději stručně a spíše pro zamyšlení.🤔 Článek není hejt na zaplétání hřívy, spíše takové přátelské připomenutí, že všechno, co děláme, nemáme dělat bezmyšlenkovitě, ale se zapojením všech mozkových závitů.🤓



Včera jsem Česťovi zaplétala copánky. Dělám to docela pravidelně, spolu s další péčí o hřívu. Někomu to vyhovuje, někomu ne. Ze zkušenosti vím, že existují dva tábory - pro a proti zaplétání. Jeden tábor razí přesný opak toho druhého. Jako bychom se my koňáci nemohli jednou v něčem shodnout.🤷‍♀️


No nevadí.


Nebudu zde probírat pro a proti zaplétání, protože stejně jako každému člověku vyhovuje jiný šampon, jiný účes (já nesnesu rozpuštěné vlasy), tak každý kůň má trošku jinou kvalitu žíní, která se může při zaplétání chovat jinak. Ale na toto téma na internetu najdete spoustu jiných článků od spousty jiných lidí. Já bych se chtěla věnovat něčemu trooošičku jinému.



Zrovna nedávno jsem zaplétala copánky a vzpomněla sem si, jak jsem s Česťou přijela na kliniku Trénink a bodywork, kterou pořádali @konecesky. To ráno před odjezdem jsem Česťovi zapletla jeho první bobánky (viz foto). Nikdy dřív jsem je nepletla a podle toho taky vypadaly, ale já na svůj výtvor byla náležitě hrdá.

Později ten den přijely i lektorky Katja a Alja. Bobánky pořád hezky držely - však kvalitka, ne? Když už pletu, tak ať to něco vydrží. 💪 Nenechala jsem nic náhodě a bobánky jsem hezky utáhla, aby ten kurz přežily ve zdraví. Že bobánky Česťovi způsobovaly krční face-lift (nebo spíše neck-lift?) jsem jaksi nevěděla.🥴 Alespoň do doby, než na to poukázala Katja, když jen tak mimoděk pronesla:

„Vždycky si strašně vážím toho, když nám koně lidé tak hezky upraví, že se snaží, aby vypadali hezky. Zapletou copánky, bobánky, prostě na co si jen vzpomenete. Někdy je to ale krásný příklad toho, že si vlastním počínáním tu naši snahu hatíme, aniž bychom si to vůbec uvědomovali.“

Přesné znění jejích slov si nevybavuji, ale pokusím se shrnout, co měla na mysli a jak jsem to pochopila já. 🤓 Jen pro upřesnění, Katja Porenta se léta zabývá bodyworkem koní a myofasciálními řetězci (myofascial lines), které (jak je vidět na obrázku níže) vedou samozřejmě i přes krk. Fascie (povázku) jsem zmiňovala už v minulosti například tady, takže se jimi dnes zabývat nebudu, ale pro zopakování zcela laicky: fascie drží naše tělo pohromadě a omezení na jednom místě se může velmi snadno projevovat na jiném, a to právě z toho důvodu, že řetězce prostupují celým tělem v několika drahách.


Fasciální řetězce u koně. Zdroj obrázku.


Ve zkratce, co mi Katja řekla: příliš utažené copánky / bobánky mohou koně omezovat v pohybu (čímž může dojít ke snížení výkonu důsledkem neschopnosti se uvolnit) a také mohou omezit funkci povázky - tím, že copánky příliš utáhneme, způsobíme takový „face-lift krku“ - to si určitě dovedou představit všichni, kterým někdy někdo jiný zaplétal cop a utáhl ho takovým způsobem, že pak sotva pohnuli obličejem, jak byl napnutý.😁🙋‍♀️

Utažené copánky tahají kůži nahoru a při vytažení krku mohou nepříjemně pnout a tahat, na což někteří koně reagují tuhnoucím krkem, neschopností se uvolnit a například při práci se nedokážou vyklenout a jít do pozice dopředu-dolů. Ztuhlost v krku pak způsobuje, že ho kůň nepoužívá správně jako balanční tyč a už se to veze.💁‍♀️ To působí i na povázku, která nemůže efektivně klouzat a rovněž tuhne.


Copánky / bobánky by měly být jen tak utažené, aby při maximálním vytažení krku koně nikde netáhly a neomezovaly ho v pohybu.


Při zkráceném krku je vidět, že bobánky na Česťovi působí jaksi neuspořádaně a vytahaně - což je pravda, protože bobánky jsem zapletla příliš utažené a postupem času se vytáhly. Čestr to přežil, ale příště už bych si dala záležet, aby nebyly tak utažené, nebo bych zvolila jinou taktiku pletení (menší a více u sebe).


Jak jsem psala v úvodu: tento článek není hejt na copánky nebo bobánky, ale pouze výzva k tomu, abychom věci dělali s citem. Stejně jako @hanca.marshmallow nedávno přivedla naši pozornost k zapínání ohlávek, nevidím důvod, proč bychom i zaplétání nemohli dělat tak, aby to neodnášel welfare koně. Příliš utažený cop mi zvládl dost znepříjemnit den, na jehož konci mě pak pekelně bolela hlava. Co pak takový kůň, který hlavu využívá pro efektivní pohyb?


Tipy na závěr?

Osobně se copánků vzdát nehodlám, Česťovi prostě moc sluší. 😁 Ale můžu mu je zaplést tak, aby ho neomezovaly.🙏 Co si myslím, že by mohlo pomoci?


🍏 nezaplétejme cop koni, který má hlavu zvednutou - ani si toho nevšimneme a copánek utáhneme, i když nechceme, je lepší zaplétat v době, kdy má koník hlavu dole, například při krmení nebo při lízání lízátka na zemi, tím se taky ujistíme, že bude schopný se hezky vytáhnout a uvolnit dopředu-dolů i při práci

🍎 pokud pleteme méně větších copánků, nechejme je u základu více na volno, aby nikde netáhly

🍏 pokud potřebujeme copánky více utáhnout, dělejme spíše vícero malých, které v základu neberou tolik žíní - to platí i pro bobánky


A ze všeho nejdůležitější: hlavně věnujte pozornost koni. Každá maličkost ho může ovlivnit a kdo jiný, než my sami, si toho máme všimnout?😊


bottom of page