top of page

Workshop: Meditace (nejen) pro jezdce

Dnes se nebude jednat o typický report, jak jste ode mě zvyklí, ale spíše jen o sepsání mých vlastních myšlenek, pocitů a velice zajímavých „dojezdů“, jaké tento kurz měl na mě, ale i na Čestra.


Narovinu se přiznávám, že vstup na workshop jsem kupovala svojí švagrové jako vánoční dárek, protože vím, že se o takové věci zajímá. No a jelikož jsem ji nechtěla někam vysílat jen tak „na blind“, vzala jsem vstupy rovnou dva. Zpětně si říkám, jaká by to byla škoda, kdybych to neudělala.


Workshop vedla Kristýna Šmídová, kterou asi mnozí znáte díky jejímu projektu Nechsenést.cz. Konal se v malém studiu v centru Brna, které, ihned po vstupu z deštivého lednového odpoledne, na člověka dýchlo takovým prazvláštním kouzlem, jaké jsem dosud nezažila. Taková malá oáza klidu, skrytá před každodenní uhoněností velkoměsta a jeho obyvatel, navozující pocit teplého objetí doprovázeného vůní éterických olejů. Kousek autentičnosti v prchavé realitě mezi rozmazanými šmouhami světel semaforů a hulákajícími motory.

„Taková malá oáza klidu, skrytá před každodenní uhoněností velkoměsta.“

Ačkoliv nejsem člověk nijak zaměřený na ezoteriku a věci podobné, není to tak dávno, co jsem si uvědomila, že mé aktuální tempo se nedá dlouhodobě zvládat, takže se jednalo o dobrou příležitost, jak na chvíli vypnout, trošku se ukotvit a nacítit sebe samu. Však je to dárek pro švagrovou a když už nic jiného, tak alespoň ona z toho bude mít radost, říkala jsem si. Jenže pak se začala dít magie, která se přelila do dalšího dne a pak dalšího, až jsem měla pocit, že jsem konečně našla způsob, jak se dostat ven z toho začarovaného kruhu bezenergičnosti a ospalosti. Ale všechno popořadě.


Samotný workshop se odehrával pod hlavičkou equikurzy.cz, což je projekt, za nímž stojí právě již zmíněná Kristýna z nechsenést.cz. Jedná se o platformu, která nabízí (nejen) online kurzy zaměřené na jezdce a koňáky, ale i na širokou veřejnost. Pokud vás zajímá třeba jóga zaměřená na jezdce, najdete ji tam. 😊

Kromě kouzelného místa všechny účastníky přivítala i sama Kristýna, která celý workshop vedla a provázela nás při meditaci. Hned na úvod všem rozdala malý dáreček ve formě minerálních kamenů - tedy přesněji nerozdala, ale nechala nás, abychom si naslepo vybrali, nebo možná spíše, aby si kamen vybral nás. 😊 Mně v dlani přistál jaspis, který znázorňuje druhou sakrální čakru zaměřenou mimo jiné na kreativitu. Nic z toho jsem samozřejmě do té doby nevěděla, celou základní teorií čaker nás Kristýna provedla během kurzu při sedmi řízených meditacích zaměřených právě na těch sedm hlavních (o čakrách se rozepisovat nebudu a raději vás odkážu na google 😁).

Při první meditaci jsem si říkala, že to je vlastně podobné dechovým cvičením, které dělám, když mi moje Garmin hodinky začnou hlásit vysokou míru stresu (fakt to funguje mimochodem). A fakt že jo, ale tam to zdaleka nekončilo. Hluboké nádechy a výdechy doprovázela jakási energie, která se mi opravdu špatně popisuje, ale z jejíž přítomnosti jsem byla naprosto unesená, neboť nadzvedávala celou moji mysl a pomáhala mi odložit tíhu, kterou jsem v sobě měla nahromaděnou. Jednoduše mi dodala pocit lehkosti bytí a pomohla uvolnit tenze v mém těle, se kterými dlouhodobě svádím (často neúspěšný) boj. Už v této chvíli jsem věděla, že to nebyly vyhozené peníze a že se rozhodně nejednalo o ztracený čas. Ale pořád to nebylo to, co mě přimělo se do meditací ponořit i po absolvování workshopu.

Předem bych chtěla říct, že jsem si ničeho nešlehla (ani teď při psaní, ani před workshopem) a všechny pocity byly vnímány zcela střízlivě, potažmo pragmaticky. Bylo to někdy při čtvrté nebo páté meditaci, kdy se mi podařilo dostat na místo, o kterém jsem ani nevěděla, že existuje (respektive říkala jsem si, že bych ho hledala tak možná v seriálu Hvězdná brána😁). Představte si, že sedíte v potemnělé místnosti, vnímáte sebe samu, každý svůj výdech a nádech, posloucháte průvodce a najednou máte pocit, jako byste nebyli, a přitom byli. Najednou necítíte konečky prstů, nevíte, kde vaše tělo končí a kde začíná něco jiného, jste součástí prostoru a nic vás nikde nedrží, nemáte žádnou fyzickou bolest, a pak se vám před očima začnou míhat bílé flíčky, světla, pomalu začínáte rozeznávat tvary, průvodce na pozadí slyšíte už jen tlumeně, jako by mluvil na druhé straně tunelu, ale pak, stejně rychle jako ten stav přišel, tak zase odejde.

Slyšíte Kristýnu, jak vás volá zpátky, její hlas je zřetelnější - ukončuje meditaci několika slovy a vy zase cítíte svoji osobu v prostoru učebny.

Nejsem člověk nijak ezotericky zaměřený a nedovedu si racionálně vysvětlit, co se tam stalo, ale zanechalo to ve mě pocit neskutečné pohody a uvolnění. Po zbytek workshopu už se mi nepovedlo se tam vrátit a nemám nejmenší ponětí, jaké tvary bych nakonec viděla, nebo na jakém místě bych skončila. Nicméně od té doby jsem se do meditací pustila ještě několikrát a, byť jsem se nikdy nedostala takto daleko, rozhodně pociťuji pozitivní vliv, který mají na mou mysl i tělo. A úplně nejkouzelnější je, že se tento vliv přenáší i na Čestra, který hned den na to vykazoval známky absolutního uvolnění a vědomě pracoval se svým dechem. Zase jednou mi ukázal, jak důležitá je pro práci s koněm práce sama se sebou.


Takže z pohledu nezávislého účastníka (nejednalo se o spolupráci) mohu za sebe workshop rozhodně doporučit. Otevřel moji mysl novým pozitivním věcem. ❤

Workshop je podle mě vhodný pro všechny, kdo chtějí na chvíli zrelaxovat mysl. 😊 Nemusíte být ezo, abyste si ho užili, a rozhodně nemusíte mít nejmenší ponětí o čakrách. Na druhou stranu, pokud už jste v umění meditace zběhlejší, možná pro vás bude tento workshop moc „basic“. Další termíny (Kristýna slíbila 😁) budou na podzim 2023.
Comments


bottom of page