top of page

O NÁS

¼estík-58 plná kvalita_edited.jpg

Kdo jsem...

Každý příběh si zaslouží trošku uvést a i když ten náš není ničím výjimečný, tak na jeho začátku, jak to často bývá, byl dětský sen.

Jmenuji se Kristýna a celý život bydlím v Brně. Navzdory vyrůstání ve městě jsem vždy měla velmi blízko k přírodě. Jako malá jsem většinu dne trávila venku, stavěla jsem šnečí farmy, pozorovala jsem pavouky a lítala v kukuřici hned vedle dálnice. Díky rodičům, kteří vlastnili několik koní, z nichž mi v paměti nejvíce utkvěli Satén a Questi, jsem se už v brzkém věku ocitla v koňském světě. Ten svět mě pohltil natolik, že i když koně z mého života postupně do posledního odešli, našla jsem si k nim cestu skrze umění.

Dlouhá léta jsem koně kreslila, nejprve tužkou, později pastelkami. Studovala jsem jejich výrazy a pracovala na co možná nejdokonalejším zobrazení každého jednoho chloupku koňské srsti.  Protože jsem na docházku ke skutečným koním neměla peníze, musela jsem si cestu najít jinou. Alespoň dočasnou.

Jakmile jsem se dostala na vysokou školu a naskytla se možnost brigády díky volnějšímu rozvrhu, přítel mě hned začal povzbuzovat v tom, abych si začala hledat místo, kam bych ke koním mohla docházet. Bohužel se ukázalo, že v okolí Brna nebylo nic, co by mi vyhovovalo. Nebo jsem si to dlouhou dobu myslela...

Nakonec jsem přeci jen našla stáj, která se mi líbila, a kde se mi líbil přístup, s jakým s koňmi zacházeli. Tak jsem si po několika letech našla cestu zpět a začala jsem se vše učit od začátku.

Kdo jsme...

Asi po dvou letech, během kterých jsem do této stáje docházela, se kobylce, kterou jsem si obrovsky oblíbila, narodilo strakaté hříbátko. Jak to bývá, ihned jsem se zamilovala takovým způsobem, že i když jsem původně vlastního koně nechtěla, všechny plány a racionální myšlení šly stranou.

V roce 2017 jsem se stala majitelkou hřebečka plemene Paint Horse a s radostí musím konstatovat, že jsem toho unáhleného rozhodnutí nikdy v životě nelitovala.

Hřebeček dostal jméno Chester, neboť neskutečným způsobem připomínal plemeno skotu "čestr" (český strakatý skot). Od jeho narození jsme si prošli neskutečným množstvím různých příhod, zážitků, diagnóz, problémů, ale i radostí.

Čestr od narození zápasil s dlouhotrvajícím průjmem, trpěl sebedestrukčními sklony a v zimě 2019 se mu rentgenovala hlava kvůli novotvaru na lebce a podezření na rakovinu kosti. Naštěstí průjem po roce a půl samovolně přešel, sebedestrukční sklony se zmírnily a novotvar? Tak ten zmizel. 🤷‍♀️ A tak se dnes můžeme věnovat tomu, čemu se věnujeme...

194390911_10220643373940027_1174474390963168717_n_edited.jpg

Co děláme...

Čestr je koník zvídavý, odvážný a nadšený do práce s člověkem. V současné chvíli, v jeho 7 letech, bojujeme s diagnózou PSSM/MIM a jinak se snažíme pracovat podle principů akademické práce. Účastníme se různých workshopů, kurzů a webinářů a snažíme se ukázat, že pozvolný přístup zaměřený na welfare koně, a to v rovině fyzické i psychické, se vyplácí a nese ovoce. 

Hlavní náplní naší práce je práce ze země, kterou využívám k položení základů nejen jezdeckého koně. Učíme se triky, blbneme ve volnosti, zdoláváme extreme trail a makáme na lonži, ať už na jedné, nebo na dvou. Chodíme na procházky, jen tak se proběhnout, nebo prostě jen společně chillujeme. Věřím, že rozmanitý nejen trénink, ale také společně prožitý čas, je základem pro ochotného koně, který se snaží člověku vyhovět. 

Čestra od malička vychovávám a trénuji sama, přestože je to první mladý kůň, se kterým jsem pracovala. Oporou jsou mi přátelé a trenéři, se kterými jsem měla tu čest se potkat, ať už na individuálních lekcích, nebo na kurzech.

Tento blog slouží vedle instagramu ke sdílení naší cesty a má inspirovat a pomáhat. 

IMG_1290_edited.jpg

Principy, kterým věříme...

Od doby, co mi Čestr vstoupil do života, se neustále vzdělávám a snažím se dohnat, co jsem ty roky, které jsem u koní nebyla, zameškala. 

Proto jsem se stala členem týmu www.konecesky.cz, což je platforma pro vzdělávání jezdců a majitelů koní. V týmu působím nejen jako překladatelka, ale také pomocná síla při organizování a pořádání kurzů, při jejich zviditelnění a popularizaci. Věřím, že neustálé vzdělávání je jediný klíč k tomu, abychom ve vztahu s koněm nezakrněli a byli jsme vždy schopni vyhovět jeho potřebám.

 

V práci s mladým koněm se zaměřuji na rozvoj přirozené rovnováhy a sebenesení a nikdy nepoužívám jakýkoliv druh vývazu.  Čestr se učí se svým tělem pracovat sám, bez vnějších vlivů. V tréninku se zaměřuji na rozvoj vyrovnaného, sebejistého koně, který bude připraven čelit všem situacím.

@my.dream.paint

bottom of page